Kto je to advokát?
Advokácia pomáha uplatňovať ústavné právo fyzických osôb na obhajobu a chrániť ostatné práva a záujmy fyzických osôb a právnických osôb (klientov) v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi, so zákonmi a s inými všeobecne záväznými právnymi predpismi.
Výkon advokácie je zastupovanie klientov v konaní pred súdmi, orgánmi verejnej moci a inými právnymi subjektmi, obhajoba v trestnom konaní, poskytovanie právnych rád, spisovanie listín o právnych úkonoch, spracúvanie právnych rozborov, správa majetku klientov a ďalšie formy právneho poradenstva a právnej pomoci, ak sa vykonáva sústavne a za odmenu. Výkon advokácie slúži zároveň ako definícia právnych služieb.
Advokát je ten, kto je zapísaný do zoznamu advokátov, ktorý vedie Slovenská advokátska komora. Komora je samosprávna stavovská organizácia, ktorá združuje všetkých advokátov zapísaných v zozname advokátov vedenom komorou. Komora je právnická osoba; jej sídlom je Bratislava.
Advokátom sa môže stať iba osoba s vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa v študijnom odbore právo. Predpokladom pre zápis do zoznamu advokátov je vykonanie povinnej praxe advokátskeho koncipienta (u advokáta, ktorý je koncipientovým zamestnávateľom a školiteľom) v dĺžke 5 rokov a zloženie advokátskej skúšky.
Podmienkou pre výkon povolania advokáta nie je získanie akademického titulu JUDr. Doktorát získaný vykonaním rigoróznej skúšky na právnickej fakulte nie je zhodný s vykonaním advokátskej skúšky pred skúšobnou komisiou Slovenskej advokátskej komory. Vykonanie advokátskej skúšky nie je spojené s udelením titulu JUDr., a preto je stále možné stretnúť sa aj s advokátmi, ktorí sú nositeľmi akademického titulu Mgr.
Je dôležité vedieť, že každý advokát je právnik, no nie každý právnik je advokát. Žiadny iný právnik okrem advokáta, teda napr. právnik pracujúci ako zamestnanec vo firme, podniku, na úrade a pod. nesmie poskytovať právne služby iným osobám (fyzickým alebo právnickým) za odmenu. Dopúšťal by sa tak trestného činu neoprávneného podnikania. Rovnako sú na tom aj rôzne poradenské firmy napr. realitné alebo účtovné kancelárie a pod. Tieto firmy nesmú právne služby poskytovať a účtovať si za ich poskytovanie odmenu. Zamestnanec právnickej osoby alebo fyzickej osoby smie poskytovať právne služby osobe, u ktorej je v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu, ak je poskytovanie právnych služieb súčasťou povinností vyplývajúcich z tohto vzťahu.
Advokát je povinný pri výkone advokácie chrániť a presadzovať práva a záujmy klienta a riadiť sa jeho pokynmi. Ak sú pokyny klienta v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi, nie je nimi viazaný. O tom klienta vhodným spôsobom poučí.
Advokát je povinný pri výkone advokácie postupovať s odbornou starostlivosťou, ktorou sa rozumie, že koná čestne, svedomito, primeraným spôsobom a dôsledne využíva všetky právne prostriedky a uplatňuje v záujme klienta všetko, čo podľa svojho presvedčenia považuje za prospešné. Pritom dbá na účelnosť a hospodárnosť poskytovaných právnych služieb.
Advokát postupuje pri výkone advokácie tak, aby neznižoval dôstojnosť advokátskeho stavu. V záujme toho je povinný dodržiavať pravidlá profesijnej etiky a iné pravidlá, ktoré určuje predpis komory.
Advokát spracúva osobné údaje klientov a iných fyzických osôb v rozsahu nevyhnutnom na účely výkonu povolania v súlade s osobitným predpisom. Advokát je oprávnený získavať a spracúvať osobné údaje nevyhnutné na účely výkonu povolania kopírovaním, skenovaním alebo iným zaznamenávaním úradných dokladov na nosič informácií bez súhlasu dotknutej osoby.
Každý advokát je oprávnený poskytovať právne služby na celom území Slovenskej republiky.
Advokát, združenie alebo obchodná spoločnosť založená na výkon advokácie nesmie získavať klientov prostredníctvom tretích osôb tým, že im sľúbi alebo poskytne plnenie za ich získanie. Nesmie požadovať alebo prijať od iného advokáta alebo od inej osoby žiadnu províziu alebo iné plnenie za postúpenie klienta. Nesmie poskytnúť inému advokátovi, združeniu, obchodnej spoločnosti založenej na výkon advokácie alebo inej osobe províziu alebo iné plnenie za to, že mu bol postúpený klient.
Odmena advokáta
Advokát poskytuje právne služby za odmenu a má právo požadovať za ne primeraný preddavok.
Advokát popri nároku na odmenu má nárok aj na náhradu hotových výdavkov a na náhradu za stratu času. Za hotové výdavky sa považujú výdavky účelne a preukázateľne vynaložené v súvislosti s poskytovaním právnych služieb, najmä súdne a iné poplatky, cestovné a telekomunikačné výdavky a výdavky za znalecké posudky, preklady, odpisy alebo výpisy z verejných registrov.
Odmena advokáta sa určuje na základe dohody medzi advokátom a klientom; ak nedôjde k dohode, patrí advokátovi tarifná odmena.
Advokát môže poskytnúť právne služby za zníženú odmenu alebo bezplatne, ak to odôvodňujú osobné pomery alebo majetkové pomery klienta alebo je na to iný dôvod hodný osobitného zreteľa.
Advokát nemôže požadovať ani prijať od klienta odmenu za právne služby, ktorú mu uhradí štát.